Komunikat prasowy
Nagroda Imienia Św. Kamila – Światowy Dzień Chorego 2007
Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Ojców Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Główną ideą nagrody, przyznawanej okazji Światowego Dnia Chorego, co roku w innej dziedzinie medycyny, jest wyróżnienie osób oraz instytucji, które szczególnie przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin oraz były głosem tych, którzy nie są w stanie domagać się przestrzegania swych praw. Nagradzamy tych, których zaangażowanie na rzecz cierpiących w naszym odczuciu wpisuje się w postawę reprezentowaną przez św. Kamila, tłumaczy ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Zobacz także:
W 2007 roku Nagroda Imienia Św. Kamila została przyznana w dziedzinie zdrowia psychicznego. O potrzebie takiej formy wyróżnienia przekonany jestprof. Marek Jarema, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii – Niesienie pomocy potrzebującym jest obowiązkiem nas wszystkich, ale niektórzy wypełniają ten obowiązek przede wszystkim z głębokiej potrzeby serca. Jadwiga Kamińska, prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia, dodaje, że wartość nagrody polega na tym, że dostrzegamy osoby i instytucje, które ze szczególnym zaangażowaniem troszczą się o chorych, pozostajacych często w poczuciu odrzucenia i w samotności.
8 lutego 2007 roku, w Sali Plenarnej Episkopatu Polski w Warszawie, w czasie uroczystej Gali przyznano nagrody i wyróżnienia imienia św. Kamila:
- Kategoria: Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję na rzecz chorych i cierpiących:
- nagroda: doc. dr hab. n. med. Joanna Mikulska-Meder, dyrektor lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie: za wyjątkowy entuzjazm, oddanie pacjentom i ich bliskim, za niestrudzoną aktywność przeciw społecznemu wykluczeniu chorych na schizofrenię oraz propagowanie nowoczesnych form leczenia i pracy z pacjentem;
- wyróżnienie: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: za głos w sprawie respektowania praw chorych i możliwości ich udziału w życiu społecznym; za propagowanie edukacji w dziedzinie chorób psychicznych wśród lekarzy i w społeczeństwie.
- Kategoria: Instytucje, stowarzyszenia i organizacje wspierające chorych i ich rodziny w dziedzinie opieki zdrowotnej, grup wsparcia i edukacji:
- nagroda: Związek Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „POL-FAMILIA”: za wieloletnią działalność edukacyjną na rzecz zmiany postaw wobec osób chorych psychicznie, przeciwdziałanie dyskryminacji społecznej oraz stygmatyzacji; za działania na rzecz umocnienia środowiska pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne, ich rodzin i przyjaciół;
- wyróżnienie: Towarzystwo Przyjaciół Tworek „Amici di Tworki”: za propagowanie nieszablonowych form terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, działania na rzecz przestrzegania ich praw, promocję twórczości osób psychicznie chorych.
- Kategoria: Media promujące edukację zdrowotną i społeczną:
- nagroda: Newsweek Polska: za patronat medialny nad Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego;
- wyróżnienie: TVP 1: za przeznaczony czas antenowy w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego i doskonałą znajomość problemu przez red. Iwonę Schymallę w rozmowach na temat zdrowia psychicznego i schizofrenii.
Kapituła Nagrody Imienia Św. Kamila 2007:
- Jego Ekscelencja abp Władysław Ziółek, metropolita archidiecezji łódzkiej, członek Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia,
- o. Franciszek Bieniek OSCam – Prowincjał Zakonu Ojców Kamilianów,
- Elżbieta Radziszewska – lekarz medycyny, poseł na sejm RP,
- Jadwiga Kamińska, prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia,
- Eleni – piosenkarka, przedstawicielka świata kultury,
- ks. prof. Mirosław Kalinowski – prorektor ds. nauki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego,
- prof. Marek Jarema – krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii,
- Tomasz Królak – wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej,
- o. Arkadiusz Nowak OSCam – prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
11 lutego Światowym Dniem Chorego
Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 roku, w tym roku po raz 15., mocą decyzji papieża Jana Pawła II. 13 maja 1992 roku, czyli w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie, w liście do kardynała Fiorenzo Angeliniego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Jan Paweł II wezwał do poświęcenia jednego dnia w roku modlitwie, refleksji nad sytuacją ludzi chorych. W Polsce obchody Światowego Dnia Chorego są okazją do spotkań przedstawicieli instytucji i osób prywatnych, które angażują się w opiekę nad chorymi. W kościołach, kaplicach szpitalnych, hospicjach i domach pomocy społecznej odprawiane są msze święte w intencji wszystkich chorych i ich opiekunów.
Więcej informacji:
Anna Sarnacka D&D Communication e-mail: anna.sarnacka@ddc.com.pl tel. 0 22/639 43 66 kom. 0 512 356 212 |
Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ul. Nowogrodzka 62A, lok. 315 02-002 Warszawa tel. 0 22/474 15 22 www.prawapacjenta.pl |