Zobacz także:
W przededniu Światowego Dnia Chorych z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich, odbyła się uroczysta Gala Nagrody Św. Kamila. Co roku nagroda przyznawana jest w innym obszarze medycyny, w tym roku w dziedzinie onkologii dziecięcej. Galę uświetnili swoją obecnością przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych, m.in.: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister zdrowia Ewa Kopacz, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser, małżonka byłego prezydenta Jolanta Kwaśniewska oraz parlamentarzyści.
W 2009 roku Nagroda Imienia Św. Kamila została przyznana w dziedzinie onkologii dziecięcej.
Kategoria: nagrody specjalne:
- prof. dr hab. med. Jerzy Kowalczyk: Kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Dziecięcego Szpitala Specjalistycznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie; za wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci, godną naśladowania – szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku naukowego w dziedzinie onkologii dziecięcej.
- Małgorzata Wiśniewska: dziennikarka Telewizji Polskiej; za szczególną wrażliwość na cierpienie chorych, osobisty wkład i zaangażowanie w edukację zdrowotną oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
- Fundacja “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”: za wrażliwość na cierpienie chorych dzieci, siedemnaście lat nieprzeciętnego zaangażowania oraz wyjątkową skuteczność w propagowaniu idei dobroczynności.
Kategoria: organizacje najbardziej zasłużone w zakresie onkologii dziecięcej:
- nagroda: Fundacja “Spełnionych Marzeń”: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.
- wyróżnienie: Fundacja “Nasze Dzieci”: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.
- wyróżnienie: Fundacja “Niezapominajka” Ilony Felicjańskiej: za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w fundacji.
Kategoria: pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję na rzecz chorych onkologicznie dzieci:
- nagroda: prof. dr hab. n. med. Danuta Perek: Kierownik Kliniki Onkologii – Instytutu “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie; za wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci, godną naśladowania szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku.
- wyróżnienie: dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz: psychoonkolog – Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej UM w Lublinie; za codzienny trud, ofiarną i godną naśladowania, szlachetną postawę psychoonkologa wobec cierpiących dzieci i ich rodzin.
- wyróżnienie: Barbara Olczak: pielęgniarka – Oddział Onkologii, Hematologii i Chemioterapii – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego UM w Katowicach – Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach; za codzienny trud, ofiarną i godną naśladowania, szlachetną postawę pielęgniarki wobec cierpiących dzieci i ich rodzin.
Kategoria: media promujące edukację zdrowotną i społeczną w zakresie onkologii dziecięcej:
Telewizja
- nagroda: Monika Zalewska: dziennikarka Telewizji Polsat; za szczególną wrażliwość na cierpienie chorych, osobisty wkład i zaangażowanie w edukację zdrowotną oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Radio
- nagroda: Joanna Stankiewicz: dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
- wyróżnienie: Ewa Dados: dziennikarka Polskiego Radia Lublin S. A.; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Prasa
- nagroda: Dziennik Polska Europa Świat: za społeczne upowszechnianie edukacji zdrowotnej w szczególności w dziedzinie onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
- wyróżnienie: Jolanta Gromadzka: dziennikarka Polska Dziennik Bałtycki; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
- wyróżnienie: Danuta Pawlicka: dziennikarka Polska Głos Wielkopolski; za osobiste i twórcze zaangażowanie w społeczne upowszechnianie wiedzy na temat onkologii dziecięcej oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego.
Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego co roku w innej dziedzinie medycyny. Główną ideą wyróżnienia jest promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami, były głosem wołającym o pomoc dla tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania ich podstawowych praw.