W tym dziale umieszczamy wybrane dzieła i skróty dzieł, dotyczących historii Zakonu.
- Breve papieża Sykstusa V „Cum nos nuper” z 26.06.1586 roku zezwalające na noszenie przez zakonników habitów z „czerwonym” krzyżem
Po zatwierdzeniu Stowarzyszenia Posługujących Chorym, Kamil poprosił papieża o zgodę na przyszycie krzyża do habitu i płaszcza, co miało wyróżniać zakonników od członków innych zgromadzeń.
- Breve papieża Sykstusa V „Ex omnibus” z 18.03.1586 roku zatwierdzające powstanie Stowarzyszenia Posługujących Chorym (Societas Ministrantium Infirmis)
Na mocy tego dokumentu członkowie Stowarzyszenia założonego przez św. Kamila mieli żyć we wspólnocie, ubóstwie, posłuszeństwie i czystości jednak bez składania zakonnych ślubów.
Dokument papieski udzielał towarzyszom św. Kamila przywileju zbierania jałmużny i sprawowania posługi we wszystkich szpitalach Rzymu.
- Bulla papieża Grzegorza IV „Illius qui pro gregis” z 21.09.1591 roku powołująca do zycia Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym?
Kiedy Stowarzyszenie Posługujących Chorym stawało się coraz liczniejsze, kardynałowie Paleotti i Mondovi doradzili Kamilowi, aby zwrócił się do papieża z prośbą o podniesienie go do rangi Zakonu Kleryków Regularnych. Papież Grzegorz XIV, widząc jak Stowarzyszenie ofiarnie posługiwało między innymi wśród ofiar epidemii, zdecydował się podnieś je do rangi Zakonu.
- Bulla papieża Benedykta XIV „Misericordiae studium” z 29.06.1746 roku ogłaszająca Kamila de Lellis świętym.
- Modlitewnik zakonny pisany ręcznie z 1933 roku – w trzech wersjach językowych